X
U¿ywamy plików cookies, by u³atwiæ korzystanie z naszego serwisu. Je¶li nie chcesz, aby pliki cookies by³y zapisywane na Twoim dysku,
zmieñ ustawienia swojej przegl±darki. Wiêcej na temat naszej polityki prywatno¶ci znajdziesz tutaj.
Poleæ znajomemu| Forum
drukuj forum pole� artyku� znajomemu A A A

Nieznane konsekwencje jazdy bez OC

2014-06-17 14:20 wtorek
A¿ osiemdziesi±t procent polskich kierowców nie zdaje sobie sprawy, ¿e siadaj±c za kierownic± cudzego auta powinni upewniæ siê czy jego w³a¶ciciel ma polisê OC – wynika z badañ opinii publicznej, przeprowadzonych w minionym tygodniu*. Nie wiedz±, ¿e kierowanie nieubezpieczonym pojazdem nara¿a ich na bardzo wysokie konsekwencje finansowe. Po raz pierwszy wszystkie dzia³aj±ce w Polsce instytucje ubezpieczeniowe, ³±cznie z nadzorem finansowym, zjednoczy³y si³y i uruchamiaj± wspóln± kampaniê informacyjn± w Internecie pod has³em „Nie wstêpuj w zwi±zek na który nie jeste¶ gotowy". Inicjatorem i g³ównym sponsorem kampanii jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, partnerami: Polska Izba Ubezpieczeñ, Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, Rzecznik Ubezpieczonych oraz Komisja Nadzoru Finansowego, jako partner honorowy.

Polacy coraz czê¶ciej korzystaj± z auta, motocykla, ci±gnika, motoroweru, quada etc. - innego ni¿ w³asny. W ubieg³ym roku co czwarty wypadek drogowy spowodowany zosta³ przez kierowcê, który nie by³ w³a¶cicielem pojazdu – wynika z danych z ogólnopolskiej bazy polis prowadzonej przez UFG. I odsetek ten stale ro¶nie: w ci±gu ostatnich piêciu lat uleg³ podwojeniu.

Tymczasem zaledwie 20 proc. polskich kierowców wie, ¿e gdy prowadz±c pojazd bez OC spowoduje wypadek - to z w³asnej kieszeni musi zwracaæ odszkodowanie za jego skutki - do spó³ki z posiadaczem pojazdu, który nie wykupi³ ubezpieczenia. Ofiary wypadku otrzymuj± odszkodowanie od UFG - gdy zdarzenie mia³o miejsce w Polsce lub odszkodowanie refundowane jest przez Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK) – gdy wypadek wydarzy³ siê za granic±**. Po wyp³acie ¶wiadczenia obydwie te instytucje wystêpuj± jednak o zwrot wyp³aconej sumy (tzw. regres) - zarówno do kieruj±cego jak i w³a¶ciciela nieubezpieczonego pojazdu.

Tylko w 2013 roku UFG rozpocz±³ prowadzenie 3,5 tysi±ca nowych spraw regresowych tj. o 400 wiêcej ni¿ rok wcze¶niej.¦redni regres siêga 10 tysiêcy z³otych - czyli ponad dwadzie¶cia razy wiêcej ni¿ wynosi ¶rednia sk³adka za komunikacyjne OC w Polsce. To pokazuje jak bardzo nieop³acalna jest jazda bez OC, szczególnie ¿e rekordzista ma do zwrotu ponad 1,6 mln z³otych. Ro¶nie te¿ liczba regresów przekraczaj±cych kilkaset tysiêcy z³otych. Na koniec ubieg³ego roku Funduszprowadzi³ ³±cznie blisko 18 tysiêcy spraw – w stosunku do kierowców i nieubezpieczonych posiadaczy pojazdów - o zwrot odszkodowania wyp³aconego ofiarom wypadków. Ca³kowite nale¿no¶ci z tytu³u roszczeñ regresowych przekroczy³y 160 mln z³otych.

Coraz czê¶ciej te¿ wyje¿d¿amy za granicê samochodem, co nieuchronnie prowadzi do wiêkszej liczby wypadków powodowanych przez kieruj±cych pojazdami z polsk± rejestracj±. Tylko w 2013 roku mia³o miejsce 44,1 tys. takich zdarzeñ (o 3 tys. wiêcej ni¿ rok wcze¶niej). W minionym roku PBUK zrefundowa³o odszkodowania za 208 szkód, spowodowanych przez kieruj±cych pojazdami z polskimi tablicami rejestracyjnymi i bez wa¿nego ubezpieczenia OC. Z tego tytu³u Polskie Biuro wyp³aci³o prawie 4 mln z³otych tj. o 24 proc. wiêcej ni¿ rok wcze¶niej. Na koniec 2013 roku ³±czne nale¿no¶ci PBUK od nieubezpieczonych siêga³y 18,4 mln z³otych (wzrost o 16 proc.); prowadzonych jest ponad siedemset postêpowañ regresowych. ¦rednia warto¶æ szkody, w stosunku do danych z 2012 roku, wzros³a o 800 z³otych i wynios³a 15,4 tys. z³otych; natomiast najwy¿szy regres PBUK przekracza 3 mln z³otych.

¯±dania zwrotu wyp³aconego odszkodowania mog± spodziewaæ siê równie¿ ci, którzy wprawdzie spowodowali wypadek pojazdem z wa¿n± polis± OC, ale: byli pod wp³ywem alkoholu lub narkotyków, zbiegli z miejsca wypadku, nie posiadali wymaganych uprawnieñ do kierowania pojazdem etc.*** Z danych zebranych przez Polsk± Izbê Ubezpieczeñ wynika, ¿e roczna warto¶æ regresów kierowanych do nietrze¼wych kierowców mo¿e wynosiæ 50-60 mln z³. ¦rednia szkoda zwi±zana z nietrze¼wym kierowc± to 10-12 tys. z³i jest ponad dwa razy wy¿sza ni¿ ¶rednia szkoda z komunikacyjnego OC w Polsce (5 tys. z³otych). Natomiast maksymalny regres do nietrze¼wych kierowców przekracza 2 mln z³. Ta powa¿na szkoda osobowa mia³a miejsce kilka lat temu.

Wspólna kampania UFG, PIU, PBUK, RzU i KNF obejmuje cztery filmy, które promowane bêd± w Internecie. Kampania przygotowana zosta³a wspólnie z agencj± reklamow± Walk Digital, wspó³pracuj±c± z firm± producenck± Mojo Films. Autorem scenariusza spotów filmowych jest Aleksander Frydrych, re¿yserem - Dariusz Rzontkowski; obaj z Grupy Walk. Bud¿et ca³ej kampanii, wraz ze wsparciem mediowym, nie przekroczy³ 135 tys. z³otych.



El¿bieta Wanat-Po³eæ, prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego: – Celem kampanii jest rozszerzenie krêgu osób zainteresowanych tym czy dany pojazd ma OC i pokazanie kierowcom, ¿e nie jest to tylko sprawa jego w³a¶ciciela. Startujemy z kampani± tu¿ przed wakacyjnymi wyjazdami, gdy¿ w³a¶nie wtedy czê¶ciej ni¿ zwykle siadamy za kierownicê cudzego samochodu. Dla mnie istotne jest równie¿ to, ¿e po raz pierwszy w historii polskich ubezpieczeñ uda³o siê nam zjednoczyæ si³y wobec tak istotnej sprawy, która nie powinna byæ obojêtna dla ponad 20 milionów polskich kierowców.

Jan Grzegorz Pr±dzyñski, prezes zarz±du Polskiej Izby Ubezpieczeñ: - Bardzo niepokoj±cy jest fakt, ¿e wiele osób nie tylko siada za kierownicê bez OC, ale przede wszystkim nie ma pojêcia, z jakimi konsekwencjami siê to wi±¿e. Dobrze, ¿e jeden z filmów emitowanych w ramach kampanii porusza te¿ kwestiê jazdy po alkoholu. To faktyczny problem na polskich drogach. Ponadto ogromnie cieszê siê, ¿e wszystkie rynkowe instytucje, wspólnie z nadzorem finansowym, zdecydowa³y siê na organizacjê takiej akcji.

Mariusz Wichtowski, prezes Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych: - Ubezpieczenie OC nie tylko daje poszkodowanemu mo¿liwo¶æ uzyskania odszkodowania, ale równie¿ chroni maj±tek w³a¶ciciela i kieruj±cego pojazdem. Brak polisy mo¿e doprowadziæ do ruiny ca³± rodzinê i uniemo¿liwiæ normalne ¿ycie. Te same zasady obowi±zuj± nie tylko w kraju, ale te¿ na ca³ym obszarze Unii Europejskiej – warto zatem siê zabezpieczyæ i ubezpieczyæ.

Aleksandra Wiktorow, Rzecznik Ubezpieczonych: Ka¿da osoba siadaj±c za kierownicê pojazdu musi mieæ przekonanie, ¿e posiada on aktualne ubezpieczenie OC. Gdy poruszamy siê autem nieubezpieczonym lub znajduj±c siê pod wp³ywem alkoholu - musimy siê liczyæ z potê¿nymi roszczeniami o zwrot odszkodowania wyp³aconego ewentualnym ofiarom wypadku. Do Rzecznika trafia coraz wiêcej takich spraw, a dochodzone kwoty przekraczaj± mo¿liwo¶ci finansowe zobowi±zanych, w niektórych przypadkach skutkuj±c nawet ruin± finansow± gospodarstwa domowego. W³a¶nie z tych wzglêdów bardzo wa¿na jest ta zorganizowana wspólnymi si³ami kampania informacyjna.

Andrzej Jakubiak, przewodnicz±cy Komisji Nadzoru Finansowego: ­ -Osoby kieruj±ce pojazdami bez OC szkodz± przede wszystkim sobie, ale poniewa¿ po¶rednio koszty spowodowanych przez nich wypadków pokrywaj± równie¿ ci, którzy zgodnie z prawem siê ubezpieczaj±, wiêc na jazdê bez OC nie powinno byæ spo³ecznego przyzwolenia.

Przyk³ady regresów wobec sprawców wypadków:

UFG wyp³aci³ ponad 410 tys. z³otych. Czterdziestokilkuletni w³a¶ciciel samochodu ciê¿arowego, bez polisy OC, wykonuj±c manewr zmiany pasa ruchu w miejscu niedozwolonym i zaje¿d¿a drogê samochodowi osobowemu, który wbija siê w ciê¿arówkê. W wypadku ginie m³ode ma³¿eñstwo; ich kilkuletni syn odnosi tylko drobne obra¿enia. Elementem odszkodowania, nadal wyp³acanego przez UFG, jest m.in. comiesiêczna renta dla osieroconego ch³opca. Niedawno sprawa ta zosta³a wznowiona: rodzina wyst±pi³a o zado¶æuczynienie dla dziecka za ¶mieræ rodziców. Fundusz prowadzi regres do sprawcy tego wypadku, który próbuje ukryæ swój maj±tek.

UFG wyp³aci³ ponad 440 tys. z³otych. Dzwudziestokilkulatek, kieruj±c nieubezpieczonym pojazdem swojego pracodawcy (praca na umowê zlecenie) wymusza pierwszeñstwo na drodze. Osoba poszkodowana (w chwili zdarzenia: w³a¶ciciel prywatnej firmy, rodzina na utrzymaniu) w wyniku wypadku niemal traci wzrok, ma I grupê inwalidztwa, potrzebuje codziennej pomocy. Fundusz wyst±pi³ o zwrot wyp³aconego odszkodowania zarówno: do w³a¶ciciela nieubezpieczonego pojazdu jak i do sprawcy wypadku. W³a¶ciciel samochodu zmar³ przed kilku laty, sp³acaj±c tylko czê¶æ d³ugu. Od tego czasu UFG dochodzi zwrotu odszkodowania ju¿ tylko od sprawcy wypadku.


UFG wyp³aci³ ponad 760 tys. z³otych. Dwudziestoletni posiadacz auta bez OC, po¿ycza je koledze, który powoduje wypadek i ginie w nim. UFG dochodzi wiêc roszczeñ tylko od nieubezpieczonego posiadacza pojazdu, który pocz±tkowo nie chce przyj±æ do wiadomo¶ci swojej odpowiedzialno¶ci. Uwa¿a, ¿e za spowodowanie wypadku odpowiada wy³±cznie jego sprawca. O odszkodowanie do UFG zwróci³ siê jeden z pasa¿erów po¿yczonego auta, który w wypadku dozna³ z³amania krêgos³upa; ma bezw³ad koñczyn i wymaga sta³ej opieki. Lekarze orzekli u niego trwa³y uszczerbek na zdrowiu przekraczaj±cy 130 proc. Elementem odszkodowania jest renta w wysoko¶ci ponad 3 tys. z³otych miesiêcznie (m.in. na zwiêkszone potrzeby).

PBUK wyp³aci³ ponad 2,6 mln z³otych: Przed o¶miu laty, podczas wakacyjnego pobytu w Niemczech, zarejestrowany w Polsce samochód - zjecha³ na przeciwny pas ruchu, powoduj±c czo³owe zderzenie z autem jad±cym z naprzeciwka. Poszkodowany kierowca drugiego auta, dwudziestokilkuletni obywatel Niemiec, zosta³ ciê¿ko ranny. W±tpliwe jest czy bêdzie w stanie kiedykolwiek podj±æ pracê.Jego stan okaza³ siê na tyle powa¿ny, ¿e strona niemiecka zasygnalizowa³a utworzenie rezerwy na tê szkodê w wysoko¶ci limitu sumy gwarancyjnej obowi±zuj±cej w Niemczech w dniu wypadku, tj. 2,5 mln euro na osobê. Dotychczas PBUK zrefundowa³o stronie niemieckiej, z tytu³u tej szkody, kilkaset tysiêcy euro (równowarto¶æ ponad 2,6 mln z³otych) i sprawa pozostaje otwarta. Po wyp³acie odszkodowania Polskie Biuro wyst±pi³o z regresem do posiadacza i kieruj±cego pojazdem z polskimi tablicami rejestracyjnymi. Poniewa¿ d³u¿nicy nie zap³acili nale¿no¶ci dobrowolnie, sprawa zosta³a skierowana na drogê s±dow±. PBUK uzyska³o tytu³ wykonawczy i skierowa³o sprawê do komornika, który podj±³ egzekucjê.

Przeczytaj koniecznie: Jak ubezpieczyæ ukraiñskie auto w Polsce?

____________________________
* badanie przeprowadzone zosta³o – na zlecenie UFG, przez GfK Polonia - miêdzy 5 a 9 czerwca 2014 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1000 osób w wieku powy¿ej 15 lat.
 ** dotyczy pojazdów zarejestrowanych w Polsce, bez wa¿nego OC; w praktyce odszkodowanie dla ofiar wypadku, który spowodowa³ za granica pojazd z polskimi tablicami rejestracyjnymi – wyp³aca odpowiednik PBUK (czyli biuro ubezpieczycieli komunikacyjnych) w kraju wypadku, któremu nastêpnie wydatki te refunduje Polskie Biuro.
*** szczegó³y art. 43 ustawy o ubezpieczeniach obowi±zkowych UFG i PBUK.
« powr�t do dzia�u: Ubezpieczenia komunikacyjne
« zapisz si� na Newsletter
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na ¿ycie, zdrowotne, nieruchomo¶ci, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiêbiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na ¿ycie. Zamów ubezpieczenie na ¿ycie, Korzy¶ci z ubezpieczenia na ¿ycie, Ceny ubezpieczeñ na ¿ycie, Czym jest ubezpieczenie na ¿ycie? Oblicz sk³adk± ubezpieczenia na ¿ycie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeñ Ochronnych - zabezpiecz Twoje ¿ycie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeñ Oszczêdno¶ciowych - oszczêdzaj na emeryturê. Na co zwróciæ uwagê wybieraj±c polisê na ¿ycie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomo¶ci u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wype³nij formularz, oblicz sk³adkê i kup polisê. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz sk³adkê ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dajê Ci komfort spokojnych i bezpiecznych woja¿y po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podró¿y online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisê turystyczn± online. Ubezpieczenia na wakacje - podró¿ne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisê turystyczn± online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawd¼ ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.